flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення причин тривалого розгляду кримінальних справ у 2013 році.

 

Узагальнення причин тривалого розгляду

кримінальних справ у 2013 році.

 
         За даними судової статистики протягом 2013 року до суду надійшло 22 кримінальні справи за КПК 1960 року  та 186 кримінальних проваджень за новим КПК 2012 року.
 
Станом на 26 листопада 2013 року залишилися нерозглянутими –52 (25%) кримінальних проваджень у яких троє осіб утримуються під вартою.
 
          У  суді  відсутні кримінальні провадження, які  перебувають на розгляді понад 1 рік.
        
За результатами проведеного узагальнення встановлено, що під час розгляду кримінальних проваджень судді дотримуються розумних строків розгляду справ та вживають передбачені законом заходи для усунення тяганини у справах.
 Разом з тим трапляються випадки тривалого розгляду кримінальних проваджень, які обумовлені об’єктивними причинами, що не залежать від суду.
Основними з таких причин, які впливають на строки розгляду справ є:
- велике навантаження у роботі суддів, що обумовлено неукомплектованість суддівського корпусу. Так, з жовтня 2012 року у суді працює двоє професійних суддів, у тому числі слідчий суддя та суддя, який уповноважений розглядати справи про злочини неповнолітніх.
- низька якість досудового розслідування.  Протягом року у зв’язку зі зміною обвинувачення відкладено розгляд 18 (9%) кримінальних проваджень (справ); 15 (7%) обвинувальних актів повернуто прокурору.
 
 - невиконання стороною обвинувачення процесуального обов’язку подання доказів у судовому засіданні.  Через неявку в судове засідання обвинуваченого, свідків обвинувачення відкладено розгляд 30 (16%) кримінальних проваджень.
- неявка в судове засідання захисника, у зв’язку з чим було відкладено розгляд 10 кримінальних проваджень. У більшості справ дати судового засідання погоджуються з урахуванням зайнятості адвокатів у інших процесах, але незважаючи на це є випадки неявки до суду захисника, що свідчить про зловживання ним процесуальними правами та недобросовісне виконання своїх процесуальних обов’язків як сторони кримінального провадження.
- тривале проведення експертиз, на час здійснення яких провадження у справі не зупиняється;
- невиконання ухвал про примусовий привід обвинувачених, свідків. Непоодинокими є випадки надходження до суду рапортів із зазначенням причин, з яких неможливо забезпечити явку учасників судового процесу, уже після визначеної в ухвалі дати судового засідання або ж відсутності таких рапортів взагалі.
Прикладом порушення розумних строків розгляду через вказані причини  є наступні кримінальні провадження.
Майже 9 місяців знаходилася в провадженні суду справа за звинуваченням Сідельника О.М. за ч.2 ст. 286 КК України. У справі двічі оголошувалися перерви для зміни обвинувачення. За клопотанням прокурора була призначена повторна судово-медична експертиза для визначення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень, яка тривала майже 6 місяців. Після одержання висновку експерта прокуратура завчасно була повідомлена про час судового засідання, але прокурори, що здійснюють процесуальне керівництво у даному провадженні, не підготовили новий обвинувальний акт до початку судового засідання. В судовому засіданні прокурор заявив клопотання про оголошення перерви для підготовки нового обвинувального акту.
Про неналежне виконання прокурором процесуальних обов’язків під час судового провадження було повідомлено прокурора району.
 
З 1 червня 2013 року на розгляді у суді перебуває кримінальне провадження за звинуваченням  Полохача О.О. за ч.1 ст.122 КК України. В судовому засіданні чотири рази оголошувалися перерви через неявку свідків, експерта, невиконання ухвали про примусовий привід свідків та через  неявку захисника.     
У судовому засіданні 25 вересня 2013 року з захисником була погоджена наступна дата та час слухання даної справи: 14 година 12 листопада 2013 року. Однак, за день до вказаної дати від захисника надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку зі службовим відрядженням. Через
неявку захисника було зірване судове засідання, що потягло повторний виклик обвинуваченого, потерпілого, свідків на 10.12.2013 р.
 
Про факти зриву судових засідань з вини захисників судом надсилаються подання до Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності. 
         З метою підвищення оперативності строків розгляду кримінальних проваджень головою суду проводяться оперативні наради з суддями, де аналізуються причини, обговорюються проблемні питання, заслуховуються
 
зауваження, пропозиції щодо покращення стану розгляду справ. Про факти зриву судових засідань для належного реагування повідомляються відповідні органи. На осіб, які не з’явилися в судове засідання накладається грошове стягнення, а також вживаються інші заходи для прискорення розгляду справи, зокрема, активно використовується проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку  та надсилання учасникам судового провадження СМС-повідомлень.
 
 
Заступник керівника
апарату суду Кіприч Ю.М.